מעסיקים? כך תתנהלו מול העובדים שלכם בזמן מלחמה

  הביטחון, המורל והחוסן הכלכלי שלנו עומדים למבחן בימים אלו. ישראכרט לעסקים זיהתה את הבלבול וחסר האונים של עסקים קטנים והקימה עבורם קהילה דיגיטלית בשיתוף און לייף. הקהילה מהווה זירה להתייעצות ממיטב המומחים בקשת של נושאים (תוכנית הסיוע הממשלתית, ניהול תזרים, זכויות עובדים, שיווק) ולא פחות חשוב: היא נותנת לעסקים הקטנים תחושה שהם לא לבד.

  אחת המומחיות שהתארחו בקהילת העסקים הדיגיטלית של ישראכרט ואון לייף היא עו"ד אנה בלאו - מומחית לדיני עבודה, ריכזנו עבורכם את השאלות החשובות

  מה אפשר לעשות לפני שמוציאים לחל"ת? האם העסק זכאי לפיצויים? ומה עושים במקרה שבו העובדים אינם מגיעים לעבודה? הקמנו את קהילת העסקים הקטנים של ישראכרט ואון לייף כדי לנסות לענות על שאלות אלו של מעסיקים: בעיקר עסקים קטנים שמתמודדים עם שאלות רבות וחוסר וודאות לגבי תעסוקת העובדים שלהם.

  אחת המומחיות שהתארחה בקהילה היא עו"ד לדיני עבודה אנה בלאו, ואלו חלק מהשאלות שעלו בקהילה: 

  מה עושים עם שליחים/נהגים שלא מגיעים לעבודה כי הנסיעה לא ממוגנת?

  עובדים כאלה לא מוגנים מפיטורים, הוראות פיקוד העורף אינן מגבילות התניידות ברכב או בכל דרך אחרת. עובד כזה יחשב כנעדר מעבודה ללא הצדקה, הוא לא יהיה זכאי לשכר וניתן לפטרו (בכפוף לשימוע). יחד עם זאת, התקופה הנוכחית מאתגרת הן ברמה הבטחונית והן ברמה האישית ולכן מומלץ לתקשר עם העובדים בצורה אמפתית יותר: להביא לידיעתם את המצב החוקי ואת הצורך וההכרח של העסק בהמשכיות עסקית.

  יש לי עובדות שלא מגיעות לעבודה כי יש להן ילדים מתחת לגיל 14 והן חוששות להשאיר אותם בבית לבד האם אני צריך לשלם להן משכורת?

  החוק מגן רק מפיטורים במקרה הזה, אך אין הוראה לתשלום שכר לעובדת שלא הגיעה לעבודה. אין למעסיק חובה לשלם שכר במקרה זה.

  יש לי עובדת שצריכה לחזור מחופשת לידה אבל לאור הנסיבות, העסק לא עובד כרגע. האם אני יכול לא להחזירה לעבודה?

  במקרה זה, מדובר בעובדת שמוגנת לפי חוק עבודת נשים, ויש חובה להחזירה לעבודה. במידה שהדבר לא אפשרי מבחינת המעסיק, עליו לפנות לממונה על עבודת נשים במשרד העבודה כדי לקבל ״היתר״ שמתאים לנסיבות המקרה. ההיתר הוא חובה גם במקרה בו העסק הפסיק פעילות זמנית או סופי ובכל מקרה מומלץ להיוועץ בעו״ד מתאים.

  האם עובדים שלא מגיעים לעבודה ויש להם רכב צמוד חייבים להחזיר הרכב?

  עובד שמקבל רכב לצורך מילוי תפקיד או כחלק מתנאי העסקה ״רכב צמוד״ לא זכאי להטבה זו. המשמעות: בתקופות שהעובד לא מגיע לעבודה ולא זכאי לתשלום מהמעסיק בתקופה זו (חל״ת, מילואים) המעסיק רשאי לדרוש את החזרת הרכב.

  יש לי עובדים שלא עונים לי מתחילת המלחמה האם אני יכול לפטרם?

  מומלץ לא למהר לפטר עובדים בתקופה זו ולהמתין עם ההחלטה בעניינו עד שיחזור לעבודה או עד אשר תתברר סיבת ההיעדרות.

  בנוסף, מומלץ לתעד את ניסיונות יצירת הקשר עם העובד, לשמור את ההודעות שנשלחו, כראיה לכך שהעובד הוא שהפסיק להגיע לעבודה ולא מסיבה שיש לה קשר למעסיק.

  מה אני עושה עם עובד שלא מסכים לצאת לחל"ת?

  במקרה זה עומדות לרשות המעסיק כמה אפשרויות: להשאיר את העובד בעבודה הרגילה או לנסות להגיע להסכמה על שינוי היקף משרה/שכר. בהעדר הסכמה מצד העובד וחוסר יכולת או רצון המעסיק להמשיך להעסיק את העובד במתכונת הקבועה פיטורים הוא המוצא האחרון (בכפוף לשימוע כדין).

  עסקים קטנים? מוזמנים להצטרף לקהילת העסקים של ישראכרט

   

   

   

  המידע מובא מטעם עו"ד אנה בלאו ועל אחריותה בלבד